post

Komu przyjdzie zapłacić więcej, a komu mniej za polisę? Ubezpieczyciel w zależności od stanu zdrowia, wieku i wielu innych aspektów przedstawi swoim klientom zróżnicowane stawki ubezpieczeniowe. Przed przystąpieniem do wyboru konkretnej polisy na życie warto przyjrzeć się temu, od czego wysokość składki zależy.

Jeszcze nie tak dawno wiek był niezwykłe istotnym elementem. Gdy w grę wchodziła polisa na życie kalkulator był życzliwszy dla kobiet. I to właśnie panie mogły liczyć na niższą kwotę w przypadku składki ubezpieczeniowej. Jednak obecnie płeć nie jest już kwestią tak istotną gdy rozmawiamy o kwestii ubezpieczenia.

Pozostał natomiast szereg innych aspektów, które liczą się w przypadku wyliczania wysokości składek za ubezpieczenie. To co pozostaje najważniejsze to oczywiście stan zdrowia i wiek. Osoba zdrowa i młoda ma pewność, że zapłaci mniej. Kto jednak odpowiada tym wymogom? Najczęściej mowa tu o osobie między 20 a 40 rokiem życia. Z prostej przyczyny – te osoby będą żyły teoretycznie dłużej, więc i dłużej opłacać będą składki. Istotna jest także kwestia zdrowia – przebyte ciężkie choroby i hospitalizacje zwiększają ryzyko większej składki.

Gdy w grę wchodzi polisa na życie kalkulator może „doliczyć” do składki choroby genetyczne. Jeśli klient jest zdrowy ale w rodzinie zdarzają się przypadki częstych chorób – i ryzyko zachorowania potencjalnie zagrożonej osoby zostanie tu wkalkulowane w koszt składki ubezpieczeniowej.

Mniejsza kwota składki spotka ubezpieczającą się osobę w przypadku ubezpieczenia terminowego, gdzie wypłata nie jest pewna. Ubezpieczenia na dożycie bądź te z funduszem kapitałowym, z racji większego procenta wypłacalności świadczeń, są droższe.